Łajka rosyjsko-europejska,  Łajka wschodniosyberyjska,  Łajka zachodniosyberyjska

Rasa pochodząca z Rosji

Psy te zaliczają się do grupy V Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), która obejmuje rasy psów najbardziej pierwotnych.  Co to znaczy? To znaczy, ze te psy w swoim materiale genetycznym najmniej różnią się od wilka. Najprawdopodobniej wywodzą się od pierwszych udomowionych przodków 10 tys. lat p.n.e. a potwierdziły to badania DNA przeprowadzone w 2004 roku.

Piękne, lecz nie łatwe psy o bardzo wysokiej inteligencji (inteligencji pierwotnej) oraz silnej potrzebie niezależności, nie łatwo poddają się szkoleniu i preferują samodzielne podejmowanie decyzji. Dlatego poszukujemy domów odpowiedzialnych i doświadczonych, które zapewnią odpowiednią opiekę na zawsze.

Jeśli zastanawiają się państwo nad adopcja takiego psa, zachęcamy do zapoznanie się z opisem danej rasy psa i przeczytaniu jak największej liczby różnych artykułów. Zapoznanie się z charakterystyka rasy jest obowiązkowe przed adopcja.

Opis jest zbliżony dla wszystkich Łajek, lecz różnią się wyglądem.

Łajka należy do szpiców. Jej nazwa pochodzi od słowa „łajat”, co w języku rosyjskim oznacza „szczekać”. Obecnie wciąż jest to wszechstronny pies myśliwski na łosie, wilki a nawet niedźwiedzie oraz pies stróżujący. Czasami wykorzystuje się łajkę jako pies zaprzęgowy oraz pociągowy.

Łajki są psami myśliwskimi. Charakteryzują się samodzielnością, niezależnością i inteligencją. Łajki w zasadzie polują na każdą zwierzynę począwszy od wiewiórek poprzez ptaki a skończywszy na łosiach czy niedźwiedziach, godzinami brodząc w wysokim śniegu.

Łajka odznacza się zdecydowanym charakterem. Jest nieprzekupna, czujna i nieufna w stosunku do obcych, co czyni z niej świetnego psa do stróżowania. Jest przy tym okropnie hałaśliwa, więc skutecznie zaalarmuje całą okolicę w przypadku niebezpieczeństwa. Łajka jest zwykle zaczepna i agresywna wobec innych psów, nawet, które zna, a które nie zajmują postawy uległej. To dominujący pies.

Łajka jest wierna i przyjacielska wobec swego przewodnika. To typowy pies jednego pana, który akceptuje, co prawda innych członków rodziny, ale stawia się z nimi na równi w hierarchii. Dzieci nie będą partnerem do zabawy dla łajki. To pełen pasji łowca, a nie psia niania. Nie zrobi co prawda krzywdy dziecku należącego do rodziny, ale będzie je zaledwie tolerował. Należy podkreślić, że to ciężko pracujący pies myśliwski

Czytaj dalej tutaj ....

Łajki z jednej strony są bardzo przywiązane do właściciela, z drugiej zaś dosyć niezależne, ponieważ pracują samodzielnie. Właściciel psa tej rasy nie powinien oczekiwać od łajki bezwzględnego posłuszeństwa. Bardzo ważna jest staranna socjalizacja.

Należy przygotować się na długie spacery. Łajka może również biegać przy rowerze lub pracować w zaprzęgu.

Artykuł ....

Laika1.JPG

Łajka rosyjsko-europejska

Lajka4.JPG

Łajka wschodniosyberyjska

Lajka 2.JPG

Łajka zachodniosyberyjska

Poza specyficzną charakterystyką rasy, która jest wspólna dla grupy psów, każdy pies jest inny i ma indywidualne cechy charakteru. Zespól Fundacji udzieli informacji na temat danego pieska i zastrzega sobie prawo wyboru najodpowiedniejszego dla danego psa właściciela.

Mamy nadzieje, ze to u państwa jeden z naszych 'małych wikingów' znajdzie swój stały dom.

Tu znajdziesz PSY DO ADOPCJI 

Dziękujemy !

Jakuc.JPG

Łajka jakucka

  • Facebook

Zespól Fundacji zawsze służy poradą, udzieli niezbędnych informacji i odpowie na pytania, zarówno przed jak i po adopcji, oferując dożywotnie wsparcie dla nowego opiekuna lub opiekunki.

ODIN Final.JPG