PRZESTRZEŃ OSOBISTA, PRYWATNA PSÓW

Tak jak ludzie, psy maja potrzebę zachowania wygodnego, bezpiecznego i szanującego

ich przestrzeń odstępu od innych psów. Człowiek się odsunie, powie coś, odwróci wzrok,

milczy, i jest to zrozumiały komunikat ' 'jesteś w mojej przestrzeni, oddal się bo czuje

dyskomfort'.

Dopuszczamy blisko tylko osoby nam znane, bliskie, którym ufamy. Dlaczego zatem tak

często nie szanujemy tych potrzeb u naszych psów?

Dlaczego pies 'musi' się zaprzyjaźniając z wszystkimi innymi psami, na smyczy, gdzie nie

ma wyboru. Pies jest skazany na swojego właściciela i umiejętność  odczytywania tych

sygnałów.

Dla każdego psa będzie to inna odległość i są pieski bardziej lub mniej wrażliwe na wtargniecie 'intruza' (czyt: innego osobnika) na ich przestrzeń.

Obserwujmy nasze psy. Jeśli pies wyraźnie odczuwa dyskomfort, kuli się, wycofuje, przytula do nóg szukając schronienia, pochyla mocniej, podkula ogon, pokazuje zęby lub nawet klapie zębami, bądźmy pewni ze naruszona została strefa komfortu naszego psa.

W takiej sytuacji nie nakazujmy psu 'sobie radzić' i 'być twardym', czy poznawać sąsiada, ale pokażmy mu, ze rozumiemy jego potrzebę i wyprowadźmy psa z tej niewygodnej sytuacji. Poprośmy tez drugiego właściciela aby odwołał swojego bardziej nachalnego psa lub zwiększył odstęp jeśli jest na smyczy.

Nie tylko uchronimy psa od nieprzyjemnej, dla niego nawet niebezpiecznej, sytuacji, ale zbudujemy tez większe zaufanie. Pies musi wiedzieć, ze jego lider jest w stanie go obronić, zapewnić mu bezpieczeństwo i nie będzie go niepotrzebnie narażał. W przeciwnym razie lidera brak i piesek będzie musiał zajmować się 'ochrona stada', a do tego większość piesków po prostu się nie nadaje psychicznie.

Nieodpowiednie, nadmierne 'socjalizowanie' bez zwracania uwagi na emocje i potrzeby naszego psa, mogą doprowadzić do większej lękliwości lub agresji lekowej w późniejszym czasie.

Pies nie musi lubić i akceptować jednakowo każdego napotkanego psa, a odpowiednia socjalizacja i szkolenie poprawi bezpieczeństwo podczas spacerów.

Cytat dotyczący zachowań ludzkich poradnikzdrowie.pl:

''Twoja przestrzeń osobista (intymna) jest niewidzialna, ale doskonale wiesz, gdzie się kończy. Rozpościera się wokół ciała i ostro reagujesz na jej naruszenie. Strefa intymna, osobista i odległość społeczna to 3 rodzaje odległości, które umownie zachowujemy w zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. To, na jaką odległość pozwalasz się do siebie zbliżać, może zależeć od twojego stanowiska, wzorców kulturowych i zażyłości.

Granica strzeżona instynktem: przestrzeń prywatna

''Nasze "ja" nie kończy się wcale równo z powierzchnią skóry. Każdy z nas ma wokół siebie prywatną przestrzeń. To tak, jakbyśmy chodzili ubrani w niewidzialny dla innych, ale doskonale dla nas wyczuwalny kokon składający się z kilku warstw. Najbliżej ciała tolerujemy tylko najbliższe osoby. To dlatego właśnie wizyta u lekarza, rehabilitanta, fryzjera, a nawet krawcowej, osób, które siłą rzeczy musimy wpuścić w naszą strefę intymną, nie zawsze jest przyjemna. ....''

​​

'One On One - Szkolenie psów' dla Fundacja ODIN

dogleash.JPG
Original_edited.jpg

Pomóż nam działać i wesprzyj takie kampanie i akcje

 

WSPARCIE FINANSOWE - 'PIES W MIEŚCIE'

Fundacja ODIN
Bank: SANTANDER
IBAN: PL 03 1090 1102 0000 0001 4719 2214
SWIFT(BIC): WBKPPLPP

Tytułem: 'Edukacja Pies w Mieście'

ODIN Final.JPG