OCHRONA ZASOBÓW

Ochrona zasobów nazywana jest ukrytym problemem … i nie bez powodu.

Wiele psów, które mają problemy z zasobowością, jest postrzegane, jako

w pełni towarzyskie, zsocjalizowane, słodkie zwierzęta – dopóki nie mają

czegoś fajnego i nie myślą, że ty – lub inny pies – chcesz to zabrać! Lub, w

rzadszych przypadkach, masz coś, czego one pożądają.

Ochrona   zasobów   w   rzeczywistości  przybiera  różne  formy,  od bardzo

subtelnych  i  kontrolujących  do  szalonych  i   histerycznych.   Najczęściej

spotykana manifestacja tych zachowań dotyczy czegoś bardzo wspaniałego

takiego jak patyk,  kość  lub  miska z  jedzeniem.   Ale psy  mogą  strzec tez

zabawek,   ludzi,   łóżek,   domów,   kupy   konia   (bo wspaniała przecież ;)),

martwego zwierzęcia znalezionego na spacerze, a nawet chusteczek!

To dlatego bardzo ważne jest, aby opiekun był świadom istnienia takiego problemu jak ochrona zasobów, obserwował swojego psa w domu i na spacerach, podczas interakcji z innymi psami, aby przypadkiem nie doprowadzić do konfliktów. Oczywiście zabieranie zabawek, piłek czy rzucanie patyka podczas gdy w pobliżu znajdują się inne psy, może skończyć się konfliktem a nawet pogryzieniem. Nie zabieramy 'zasobów' i nie rzucamy patyków na wybiegach ani na polankach, gdzie znajdują się psy!

Intensywność problemu również jest bardzo zróżnicowana. Niektóre psy po prostu zamarzają, gapią się na obiekt i chcą się wycofać. Inne będą warczeć, gapić się na Ciebie, a potem się wycofywać. Jeszcze inne będą warczeć, gapić się i mogą się rzucać lub gryźć. W wielu przypadkach pies bardzo mało ostrzega, wiec trudno przewidzieć zachowanie. Wiele z tych zachowań ma związek z ich temperamentem i historią.

Kolejna trudną rzeczą związaną z ochroną zasobów jest to, że może wydawać się nieprzewidywalna. Pies w pewnym momencie pozwoli ci zabrać dany przedmiot, a godzinę później wybuchnie, jeśli podejdziesz blisko niego. Opiekunowie bardziej powinni zwracać uwagę przy dzieciach i pilnować, aby dziecko nie zabierało przedmiotów czy jedzenia psa.

Wielu specjalistów od behwioru nie uważa, że ochrona zasobów jest szczególnie problematyczna, ale jeśli masz psa, który agresywnie strzeże przedmiotów lub ludzi, może to być poważny problem, narażający Ciebie i Twoich bliskich na niebezpieczeństwo. Może to być również trudne, szczególnie gdy pies strzeże więcej niż jednego rodzaju zasobu lub próbuje odebrać przedmioty dzieciom, dorosłym lub innym psom, a następnie odmawia ich oddania.

Poza jedzeniem i zabawkami obszary sporne często obejmują łóżka, drzwi i ludzi. W rzeczywistości jest to dość powszechny problem w wielu domach z kilkoma psami, szczególnie, gdy jeden pies się starzeje. Podczas gdy większość psów szanuje to, co ma inny pies, nie wszystkie to zrobią – a niektóre będą aktywnie i agresywnie próbować to przyjąć. Albo zostawią posiadany przedmiot i zaatakują przechodzącego blisko psa.

Jak widać, istnieje wiele różnych możliwości tego ukrytego problemu. Schroniska, domy tymczasowe i hodowcy prawdopodobnie tego nie zobaczą, chyba że przetestują psa specyficznie pod tym katem, a nawet wtedy niektóre problemy z zasobowością są tak specyficzne, że trzeba znać historię psa. (Na przykład są psy, które strzegą tylko jednej konkretnej zabawki; byłoby to niemożliwe do przewidzenia, jeśli nie miałeś tego konkretnego przedmiotu podczas testu).

Dzielenie się ze sobą jest czymś, czego trzeba się nauczyć, a zaczyna się w okresie szczenięcym, kiedy szczenięta szukają mleka mamy.

Istnieje wiele różnych sposobów radzenia sobie z problemem zasobowości psa, w zależności od rodzaju zachowań, z którymi masz do czynienia.

Trish King (CPDT, CCBC) z Academy of Dog Behawior USA

Przetłumaczone i opracowane przez Anna Wysocka  - Behawiorysta - Fundacja Odin

Rescue Puppy
Odin_15x15_2.jpg