ROWERZYŚCI I WŁAŚCICIELE PSÓW

Zdawałoby się, że te dwie grupy maja wiele wspólnego. Zarówno rowerzyści jak i właściciele psów są zwolennikami zdrowego trybu życia poprzez ruch i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jednak rzeczywistość jest inna. Na chodniku wszystko się zmienia, ponieważ co dzień dochodzi do wypadków i konfliktów . Dlaczego dochodzi do tych wypadków skoro są wyznaczone ścieżki rowerowe? Główną przyczyna jest brak ostrożności obu stron.

 

Drodzy rowerzyści: Ścieżka rowerowa NIE jest pasem nieograniczonej prędkości, na której nie ma konieczności zachowania ostrożności. Wręcz przeciwnie. Należy zachować jeszcze większą ostrożność, zwłaszcza podczas mijania psów.  

 

Drodzy właściciele psów: prowadźcie psa na smyczy i zachowujcie ostrożność w pobliżu ścieżek rowerowych.

Rower

Kierowcy samochodów przejeżdżających przez teren zabudowany mają obowiązek poruszania się z bezpieczną prędkością i zachowania ostrożności tak, aby byli w stanie wyhamować w razie pojawienia się na drodze człowieka. Na chodniku jest większy ruch pieszych niż na ulicy i takie same obowiązki DOTYCZĄ ROWERZYSTÓW NA ŚCIEŻCE ROWEROWEJ.

Chodnik jest dla pieszych. Możemy zatem spodziewać się na nim dużego ruchu w którym uczestniczą nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci, które często są także w wózkach bądź na rowerkach. Na trasie możemy spotkać również spacerowiczów z psami.

Wraz z rozwojem infrastruktury powstaję coraz więcej ścieżek rowerowych w miejscach użytkowanych przez pieszych. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które ułatwiają sobie przemieszczanie poruszając się m.in. na rowerach, hulajnogach, deskorolkach i innych nowoczesnych wynalazkach.

riding a bike

Niestety bardzo często rowerzyści poruszają się nie tylko z dużą prędkością, ale również nie sygnalizują swojego przejazdu. Większość ludzi spacerujących po chodniku nie spodziewa się nadjeżdżającego zza pleców roweru co skutkuje najczęściej przestraszeniem się, albo co gorsze wypadkiem.

Okazjonalnie rowerzyści nadjeżdżający z zawrotną prędkością wykrzykują z daleka okrzyki ‘z drogi!’ lub ‘uwaga!’. Choć można to już uznać za postęp z racji na pojawiające się ostrzeżenie o nadciągającym szybko pojeździe, jest to zachowanie często odbierane za niekulturalne, stresujące, wymuszające pierwszeństwo i oczekiwanie natychmiastowego usunięcia się z drogi spacerowiczów tak, aby spieszący się rowerzysta nawet nie musiał zwalniać. Nie tylko jest to niekulturalne, ale przede wszystkim niebezpieczne. Osoby starsze, przemieszczające się z dziećmi czy z psem nie zawsze będą w stanie usunąć się z drogi tak szybko, jakby rowerzysta sobie życzył. Natomiast jeśli rowerzysta zwolni, będzie w stanie ominąć 'niewygodna przeszkodę'.

Takie 'techniki mijania' można zaobserwować na ścieżkach leśnych oraz na zwykłych chodnikach, gdzie nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej.

Podczas mijania wielu spacerowiczów na chodniku rowerzysta ma obowiązek zachować szczególna ostrożność. Ścieżka rowerowa jest wyznacznikiem miejsca po, którym mogą poruszać się ludzie na jedno- lub wielośladowych pojazdach. Jednak nigdy nie ma gwarancji, że nawet w tych miejscach znienacka nie pojawi się ktoś lub coś. Trzeba zawsze zachowywać ostrożność żeby nikomu nie stała się krzywda.

Jeśli rowerzysta potrąci człowieka lub psa, oznacza to, że nie zachował ostrożności i przemieszczał się zbyt szybko, aby zdołać wyhamować na czas.

Rowerzysta widzi z dużej odległości ludzi, dzieci i psy, które będzie mijał. Natomiast spacerowicze i psy często nie widza nadjeżdżającego z tylu rowerzysty. Małe dzieci mogą nagle odsunąć się od rodzica zaciekawione otoczeniem doprowadzając do wypadku

 

Man on His Bike

Podczas mijania spacerowicza z psem należy zachować jeszcze większą ostrożność, zwolnić i zachować bezpieczną odległość. Pies to zwierzę, które prowadzone zmysłami jest w stanie nagle, z dużą szybkością, zmienić kierunek spaceru i wejść pod koła roweru. Ponadto pies może się przestraszyć i ugryźć rowerzystę w samoobronie, nabawić się traumy ze strachu i w konsekwencji w przyszłości reagować agresywnie na inne pojazdy. Dodatkowo kierowany instynktem łowieckim może puścić się w pogoń za szybko przemieszczającym się obiektem co może stanowić zagrożenie zarówno dla niego jak i innych.

 

Pies

Oczywiście opiekunowie psów maja obowiązek uważać i prowadzić psa na smyczy. W pełni rozwinięta 8-metrowa smycz flexi nie będzie bezpieczna na wąskim chodniku, ponieważ umożliwia zbyt dużą swobodę ruchu psa.

Bezpieczny spacer z psem wymaga naszego zainteresowania i poświęcania psu uwagi. Spacer z psem to nie patrzenie w telefon i błądzenie myślami, tylko uwaga i skupienie się na tym, co robi pies i co się dzieje w otoczeniu. A dziać może się dużo. Mogą pojawić się inne psy, ludzie, samochody i inne pojazdy. W związku z tym musimy monitorować stan emocjonalny naszego psa.

Jest bardzo dużo edukacji z zakresu praw obowiązujących właścicieli psów, które nakazują prowadzenia psa na smyczy. Jednak nawet smycz długości 0,5 metra nie uchroni psa i rowerzysty przed wypadkiem, jeśli pies nagle skoczy w bok prosto pod kola przejeżdżającego szybko i bardzo blisko roweru. Ponadto żaden opiekun i pies nie może spacerować przez długi czas na pół metrowej smyczy.

Chodniki i ścieżki rowerowe

Sprawę utrudnia bardzo mała odległość ścieżki rowerowej od ścieżki dla spacerowiczów.

Taking the dog for a walk
Walking on the Street

Ponadto w wielu miejscach ścieżka rowerowa jest niepoprawnie usytuowana i leży po stronie bardziej oddalonej od ulicy, bliżej trawnika, podczas gdy ścieżka spacerowa jest przy samej ulicy. Często też występują utrudnienia z powodu przebudowy dróg. Jeszcze niebezpieczniejsze jest spacerowanie z dziećmi i prowadzenia psa metr od ulicy. Pies może się przestraszyć hałasu przejeżdżającego blisko samochodu i skoczyć pod kola roweru lub przewrócić opiekuna doprowadzając do wypadku. W takiej sytuacji wielu właścicieli ryzykuje i decyduje się na ‘mniejsze zło’ i spaceruje po ścieżce rowerowej bliżej trawy i drzew niż krawężnika. W ten sposób chcą zapewnić psu bezpieczeństwo i większy komfort psychiczny. Ten wybór, całkowicie niezrozumiały przez rowerzystów, doprowadza do wielu sytuacji niebezpiecznych oraz starć i kłótni.

 

Drodzy rowerzyści: Zachowajcie ostrożność, zwolnijcie. Pies to tylko zwierze, już i tak mocno

zestresowane w mieście. Unikajmy wypadków i konfliktów.

 

Drodzy właściciele psów: prowadźcie psa na smyczy i zachowujcie ostrożność w pobliżu ścieżki

rowerowej.

 

 

 

Fundacja ODIN

Opublikowane: 03.11.2021

Odin_15x15_2.jpg