Karelski Pies na Niedźwiedzie

Karjalankarhukoira - Fińska rasa

Opis

Psy te zaliczają się do grupy V Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), która obejmuje rasy psów najbardziej pierwotnych.  Co to znaczy? To znaczy, ze te psy w swoim materiale genetycznym najmniej różnią się od wilka. Najprawdopodobniej wywodzą się od pierwszych udomowionych przodków 10 tys. lat p.n.e. a potwierdziły to badania DNA przeprowadzone w 2004 roku.

Psy tej rasy są bardzo stadne i mocno przywiązują się do swojego właściciela. Stanowczo jest pies jednego opiekuna. Bardzo jest im potrzebne poczucie bezpieczeństwa i przynależności do 'stada', cierpią strasznie w schroniskach czy biegając po ulicach samotnie. Sa to jednak nie łatwe psy o bardzo wysokiej inteligencji (inteligencji pierwotnej), dużej potrzebie niezależności, nie łatwo poddają się szkoleniu, są uparte i preferują samodzielne podejmowanie decyzji.

 

Karelczyk jest nieprzekupny, czujny i nieufny w stosunku do obcych, co czyni z niego świetnego psa do stróżowania. Z racji na swoja niezależność wymagają czasu i cierpliwości w pracy z nimi. Jest to pies płochliwy i wrażliwy na bodźce, a w połączeniu z jego samodzielnością w podejmowaniu decyzji - nieprzewidywalny w zachowaniu. W wychowaniu takiego psa należy być konsekwentnym i stosować tylko wzmocnienie pozytywne. Dlatego poszukujemy domów odpowiedzialnych i doświadczonych, które zapewnią odpowiednią opiekę na zawsze.

''

Socjalizacja

Z racji, ze Karelki to psy płochliwe i nieufne względem obcych, trzeba się postarać o prawidłowa socjalizacje z innymi zwierzętami i nie odmawiać psu towarzystwa, zarówno ludzi jak i innych psów. Potrzebują czasu aby poznać nowego człowieka czy  zwierze, i aby w pełni zaufać czy poczuć się bezpiecznie. Zamknięcie psa w  odosobnieniu powoduje kłopoty, które mogą być bardzo trudne do rozwiązania. Natomiast zbyt intensywna socjalizacja może odbić się negatywnie na zachowaniu psa.  Ponadto,  psy z adopcji są zazwyczaj nieznanego pochodzenia i po przejściach, i o tym zawsze należy pamiętać. Psy te, ze względu na swój silny instynkt łowiecki,  zazwyczaj nie nadają się do domu z małymi zwierzętami (koty, myszy itp), jednak dość często karelczyk toleruje 'swoje'  koty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artykuły opisujące rasę Karelski Pies na Niedźwiedzie

 

PL

Artykuł Psy.pl

Artykuł Wamiz.pl

Artykuł Petportal.pl

EN

Artykuł w Primitivedogs.com

Artykuł w Nationalgeographic.com

Artykuł w Dogtime.com

Artykuł w Webcenterfairbanks

 

 

K8.JPG
KBD.JPG

''Jak nazwa wskazuje, psy tej rasy wykorzystuje się do polowania na niedźwiedzie. Inaczej niż w przypadku innych szpiców północnych, bardzo wszechstronnych, nie maja zupełnie instynktu pasterskiego czy zaprzęgowego - są wyspecjalizowanym szpicem myśliwskim północnej Europy. ..

Pies średniej wielkości, krzepkiej budowy, silny, długości nieznacznie przekraczającej wysokość w kłębie, o gęstej szacie i stojących uszach. ...

Zrównoważony, nieco powściągliwy, odważny i wytrwały. Bardzo pewny siebie, może być agresywny w stosunku do innych psów, ale nigdy w stosunku do ludzi. Silnie rozwinięty duch walki....

Charakter karelskich psów na niedźwiedzie w pewnej mierze zależy od wychowania i szkolenia. Głównym instynktem, który dominuje ich życie jest agresja w stosunku do dzikiej zwierzyny i ochrona właściciela (przed innymi zwierzętami). ..''

  ~  części cytatu z książki ''Szpice i Psy w typie pierwotnym''

Opieka                                                                                                                        Viggo - do adopcji

 to psy wymagające dużo ruchu, zwłaszcza te młodsze do 4 roku życia. Najlepiej, jeśli przyszły opiekun psa jest osoba aktywna, chce zająć się jakimś rodzajem pracy węchowej ze swoim nowym towarzyszem, uprawiać długie wędrówki lub biegać. Psy tych ras są zwinne, skoczne i wytrzymałe. Sa w stanie przeskoczyć z łatwością nawet wysokie ogrodzenie, wiec należy zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo i nadzór, oraz ilość ruchu, gdyż znudzony najprawdopodobniej samodzielnie gdzieś powędruje. Niektóre przejawiają dużą chęć do zabaw ruchowych typu agility i mogą się sprawdzić w dogtreckingu. Rzucanie piłeczki pod blokiem czy na pobliskiej polance niestety nie jest rozwiązaniem, zarówno jak spuszczanie psa w pobliskim lesie aby się wybiegał. Przez silny instynkt łowiecki Karel najprawdopodobniej powędruje gdzieś samodzielnie narażając przy tym siebie, inne psy i dzikie zwierzęta. Stanowczo nie są to psy dla domatora, który marzy o wypoczynku na kanapie po długim dniu w pracy.

 

Zdrowie

Pies Karelski nie wymaga specjalistycznej karmy i nie chorują często. Wysoko mięsna karma lub barf zazwyczaj świetnie się sprawdzają. Żywienie będzie kwestią indywidualna i dopasowana do potrzeb psa.

Są to psy pierwotne, silne i cieszące się zazwyczaj dobrym zdrowiem przez długie lata. Żyją średnio około 12 lat.

Idealny właściciel będzie cierpliwy, najlepiej będzie tez doświadczony przewodnikiem, nie da sobie wejść na głowę i potrafi przewidzieć różne niestandardowe pomysły swojego psa. To nie są typowe psy do towarzystwa i należy to uszanować. Nawet, jeśli jego niezaprzeczalna uroda przyciąga coraz większą liczbę zainteresowanych nim ludzi, należny rozważyć czy jest to pies z jakim nowy opiekun będzie szczęśliwy i czy możne zapewnić szczęście psu.

To typowy pies jednego pana, który akceptuje, co prawda innych członków rodziny, ale stawia się z nimi na równi w hierarchii. Dzieci nie będą dobrym partnerem do zabawy dla Karelka. Nie zrobi co prawda krzywdy dziecku, ale będzie je zaledwie tolerował. Należy podkreślić, że to ciężko pracujący pierwotny pies myśliwski a nie rodzinny kanapowiec.

Zapoznanie się z informacja o rasie jest obowiązkowe przed adopcja.

Poza chrakterystyka rasy, która jest wspólna u grupy psów, każdy pies jest inny i ma indywidualne cechy charakteru. Zespól Fundacji udzieli informacji na temat danego pieska i zastrzega sobie prawo wyboru najodpowiedniejszego dla danego psa właściciela.

Mamy nadzieje, ze to u państwa znajdzie swój stały dom jeden z naszych 'małych wikingów'.

Dziękujemy !

Karel2.JPG
mani.JPG
  • Facebook

Zespól Fundacji zawsze służy poradą, udzieli niezbędnych informacji i odpowie na pytania, zarówno przed jak i po adopcji, oferując dożywotnie wsparcie dla nowego opiekuna lub opiekunki.

Odin_15x15_1.jpg