TECHNIKI MIJANIA OBCYCH PSÓW NA SPACERZE

Pies reaktywny, lękliwy czy agresywny

Spacer z reaktywnym psem nie jest łatwy. Rozumiem Twoją sytuacją, jeśli masz reaktywnego psa. Jako właścicielka psa reaktywnego wiem, jak stresujące może być coś tak „prostego” jak spacer. Spacer z reaktywnym psem nie zawsze jest przyjemnym lub relaksującym doświadczeniem, ale istnieją sposoby, które mogą nam to ułatwić. Niestety dla nas, właścicieli reaktywnych psów, czasem musimy włożyć tyle wysiłku w planowanie i unikanie sytuacji, które mogłyby wystraszyć nasze psy, że często jesteśmy zmęczeni i zestresowani jeszcze przed rozpoczęciem spaceru.

Psy reaktywne mogą być bardzo trudne do opanowania i są nieprzewidywalne w swoim zachowaniu. Kiedy mijają Cie opiekunowie innych psów spoglądają na ciebie, zastanawiając się „dlaczego nie kontroluje swojego psa?”, a to może być przygnębiające uczucie dla wielu opiekunów. Ocenianie, brak zrozumienia. Az chce się powiedzieć: ''wierz mi, pracujemy nad tym!''.

Nie przejmuj się i przyzwyczaj się do tych spojrzeń. W końcu nikt nie rozumie Ciebie i Twojego psa tak, jak Ty.

react.JPG

To nie jest sytuacja do odczuwania wstydu, a raczej dumy. Nie jest sztuka prowadzenie psa, który jest spokojny. Pracujesz nad tym, pomagasz psu, który boryka się z dużym problemem. Nie zamierzasz go oddać do schroniska, bo jest problematyczny. To nie rzecz tylko żywe czujące stworzenie i Ty przedkładasz komfort psa ponad swój. Jest to godne podziwu poświecenie.

Ponadto, w większości przypadków reaktywność nie jest spowodowana brakiem wychowania czy szkolenia. Aż 3/4 to genetyka, a tylko 1/4 to socjalizacja. Jednak bardzo często przyczyną reaktywności jest tez trauma i wiele piesków ze schroniska może mieć taki problem.

Aby pomóc swojemu psu i sobie, możesz skonsultować się z weterynarzem aby wykluczyć ewentualna przyczynę słabego zdrowia psa, lub z behawiorystą. Behawiorysta pomoże Ci zrozumieć zachowania Twojego psa, podpowie Ci jak pracować z psem i nauczy kilku zachowań alternatywnych, które ułatwią radzenie sobie z sytuacjami stresującymi.

Tutaj jest kilka prostych technik ułatwiających spacer z psem reaktywnym, lękliwy czy agresywny.

Pamiętaj, to opiekun jest głównym dowodzącym na spacerze. Pomimo, ze słuch i węch psa są znacznie lepsze niż Twoje, prawdopodobnie to Ty zobaczyć nadchodzącego psa szybciej niż Twój pies. Jeśli zobaczysz psa szybciej, masz szansę się przygotować.

 

Obserwuj nadchodzącego psa (psy). Jeśli patrzą wprost na twojego psa lub czają się (tak ja podczas polowania), jest to potencjalnie problematyczna sytuacja. Jeśli tylko zerknie na twojego psa, a potem odwraca wzrok, jest dobrze. Jeśli idzie na wprost Ciebie i Twojego psa, zawróć i idź w przeciwnym kierunku. Nawet jeśli po zawróceniu tamten pies podąża za Tobą, lepiej iść równolegle, niż zbliżać się do siebie na wprost – to jest odbierane jako konfrontacja przez psy.

 

Nawet na dużym terenie czy polu: Jeśli ten drugi pies jest na smyczy, zapnij swojemu psu smycz. Jeśli drugi pies jest bez smyczy, przygotuj się na gwałtowne i mocne poluzowanie Twojej smyczy lub rzucenie jej całkiem na ziemie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Chodzi o to, aby nie wywołać dodatkowego stresu na Twoim psie gdy podbiegnie pies luzem. Ułatwi mu to tez komunikacje ciałem lub ucieczkę. Nie rzucaj jednak smyczy gdy jesteś przy ulicy lub jest to młody piesek, ponieważ może uciec w popłochu.

Jeśli twój pies jest agresywny, nie możesz rzucić smyczy!

 

 

W zależności od sytuacji, okrąż drugiego psa półkolem lub odwróć się i zmień kierunek wycofując się z sytuacji.

Gdy drugi pies jest pod kontrolą i idzie z właścicielem na smyczy:

 - jeśli twój pies jest na smyczy, idź z psem po łuku lub półokręgu

 - jeśli jest bez smyczy, zrób własny łuk kierunkiem spaceru, aby zwiększyć dystans od drugiego psa

 - możesz przejść z psem na bok ścieżki, poprosić go aby usiadł, i gdy drugi pies będzie przechodził nagradzaj

 

Gdy drugi pies nie jest pod kontrolą – jest spuszczony ze smyczy lub ciągnie i szarpie na smyczy.

 - nie zatrzymuj się. Zatrzymanie daje znak psom, że mają więcej czasu na zbadanie sprawy i spowodowanie kłopotów. Jeśli będziesz się przemieszczać, musi cię dogonić.

 - odwróć się i idź szybko w przeciwnym kierunku. W ten sposób unikasz bezpośredniego kontaktu wzrokowego psów. Większość psów zaczyna się martwić, jeśli opiekun oddala się zbyt daleko i zaczyna go gonić. Unikniecie w ten sposób konfrontacji.

Z każdym psem będzie trzeba pracować inaczej. Poznaj dobrze swojego psa, ćwicz 'na sucho' czyli bez psów w pobliżu, oraz z linka zabezpieczająca, zanim podejmiesz się wprowadzania nowych technik.

 

 

Pamiętaj, że wzmocnieniem pozytywnym mogą być: smakołyki, pieszczoty/uglaski, słowo i ruch – np. jogging. Czyli, jeśli właśnie minąłeś psa i była napięta sytuacja, ale udało się, wzmocnieniem może być pogłaskanie, mile słowo i wesołe podbiegniecie kilka kroków. Nagradzasz dobre zachowanie i rozładujesz skumulowany stres. 

 

Nie karm psów innych ludzi i staraj się nie pozwalać im karmić Twojego psa.

To tylko może doprowadzić do konfrontacji o zasoby, wprowadza niepotrzebne zamieszanie i może doprowadzać do złych zachowań w przyszłości.

Poinformuj drugiego właściciela, ze Twój pies jest agresywny, reaktywny lub lekowy. Większość opiekunów Cię ominie. Proszenie ludzi o kontrolowanie swojego psa nie jest najlepszym pomysłem. Najprawdopodobniej nie są w stanie tego zrobić, ponieważ już by to zrobili gdyby mogli.

 

 

Zachowuj się jakby nigdy nic, jakbyś był całkiem spokojny i opanowany.

Nic się nie dzieje. Nawet, jeśli jesteś niespokojny, nie musi o tym wiedzieć Twój pies ;) Ćwicz udawanie. Obserwuj co robisz, gdy jesteś zrelaksowany i rób to samo podczas mijania psów.

Ten punkt jest najtrudniejszy dla wielu opiekunów, którzy maja reaktywne czy agresywne psy, ponieważ spodziewają się problemu i automatycznie się spinają.

Więcej na temat bezpiecznego mijania innych psów:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UWAGA!

Należy zachować większą ostrożność zawsze przy właścicielach psów, którzy nie reagują i nie starają się załagodzić sytuacji, a wręcz swoim zachowaniem zwiększają prawdopodobieństwo konfrontacji, psów i ludzi.

W takich przypadkach można zaobserwować brak współpracy ze strony drugiego opiekuna i naumyślne powodowanie sytuacji niebezpiecznych przez zbliżenie się lub nie odwoływanie psa.

Jeśli dojdzie do ataku czy pogryzienia, lub niebezpieczne sytuacje się powtarzają, należy je zgłaszać na Straż Miejska 986 lub Policje.

Anna Wysocka

Behawiorysta (CCBC)